BLOGI | Belgia tähtede paraad sai punni maha: Mertens kõmmutas iluvärava, Lukaku lisas teise ja veel kolmandagi tabamuse

(41)

Dries Mertens (paremal) kohtumises Panama vastu.
Dries Mertens (paremal) kohtumises Panama vastu.Foto: HANNAH MCKAY, Reuters/Scanpix

Viimastel jalgpalli suurturniiridel ikka favoriitide sekka kuulunud Belgia alustas seekordset MM-i kindla võiduga, kui Panama mängiti üle 3:0.

Belgia oli avapoolajal võitlusliku Panama vastu hädas ning poolajapausile mindigi 0:0 viigiseisul. Belglased said pinge maha kohe teise poolaja alguses, kui Dries Mertens saatis ilusa pommlöögi väravasse.

Seejärel algas Romelu Lukaku soolo. Avapoolajal ei tahtnud pall kuidagi Lukakuni jõuda, kuid 69. minutil leidis Kevin De Bruyne lõpuks Lukaku hästi üles ning Manchester Unitedi ründaja saatis palli peaga võrku.

75. minutil sai Lukaku vastaste puuriluku Jaime Penedoga silmitsi ja taaskord oli Belgia koondise tipuründaja täpne. Kohtumise lõpus pidi paaril korral tõsiselt sekkuma ka belglaste väravavaht Thibaut Courtois, kuid Londoni Chelsea puurilukku ei õnnestunud Panama meestel üle mängida.

Lisaks Belgiale ja Panamale kuuluvad G-alagruppi veel Inglismaa ja Tuneesia.

Belgia - Panama
Kohtumine läbi! Belgiale 3:0 võit Panama üle!
Panama proovib kaugelt Courtoisi üllatada. Belglane on küll väravast veidike väljas, kuid jõuab õigeks ajaks kohale ja lükkab mänguvahendi üle värava.
Kohtunik annab mängule neli lisaminutit.
Nüüd on paar korda pidanud Courtois ka mängu sekkuma. Londoni Chelsea puurilukk tõestab iga korraga oma kõrget klassi.
De Bruyne lööb jalatallaga otse vastu vastasmängija rindkeret. Tegu on tegelikult pigem tahtmatu, kuid kollane kaart siiski välgub.
Lukaku on enda vimmasest kümnest mängust skoorinud üheksas. Belgia järgmised vastased peavad olema tähelepanelikud.  https://twitter.com/Squawka/status/1008750058379055105
Sellest mängust on nüüd pinge kadunud. Küsimus on pigem selles, kas Belgia suudab veel mõne värava lüüa.
75. minutil saab Lukaku vastaste puurilikuga silmitsi ja saadab palli võrku. 3:0 Belgiale.
De Bruyne annab välisküljega söödu karistusala keskele, kus on ootamas Lukaku. Manchester Unitedi ründaja paneb palli peaga väravasse. Eelnevalt tegi korraliku eeltöö Hazard.
69. minutil suurendab Belgia eduseisu1
65. minutil saab De Bruyne proovida taas karistuslööki. Sel korral tabab löök müüri.
Panama teeb 63. minutil kaks vahetust korraga. Torres ja Diaz mängu. Barcenas ja Rodriguez puhkama.
Vertonghen võtab Cooperi maha ja teenib kollase kaardi. Panama poolelt saab vahepeal kollase kaardi Godoy.
Värava löönud Mertens on esimene belglane pärast Wilmotsit, kes löönud värava kahel erineval MM-il.  https://twitter.com/OptaJoe/status/1008744342402584582
Panamal supervõimalus. Murillol jääb aega veidike siiski väheks ja Courtois tõrjub. Vertonghen on kaaslaste peale püha viha täis.
De Bruyne saab karistusala lähistelt karistuslööki proovida. 25 meetri pealt tehtud löök lendab napilt mööda.
Torres lööb peaga esimese Belgia rünnaku tagasi, kuid Mertens saab karistusala nurgast ühe puutega uuesti proovida. Mertens saadab ilusa kaarega palli väravasse.
47. minutil avatakse skoor. Belgia läheb juhtima!
Pall on taas mängus. Teine poolaeg käib!
Lukaku tegi avapoolajal ainult seitse pallipuudet. See oli selgelt avapoolaja kõige kehvem näitaja.  https://twitter.com/OptaJoe/status/1008739298814853120
Esimene poolaeg on läbi. Belgia on tegelikult raskustes. Seis püsib 0:0.
Panama on kaitses väga targalt mänginud ja hoidnud mängu tasakaalus. Belgia mehed teevad aina tihedamalt rumalaid vigu.
Esimesele poolajale antakse kaks lisaminutit.
Belgia peatreener Roberto Martinez suhtleb palju enda kaitsjatega. Eriti tihedalt räägib ta Boyataga. Juhendaja sõnum on, et mehed peavad sellises seisus jääma rahulikuks ja rünnakule tormates ei tohi tagalat unustada.
Nüüd on aktsioonis Lukaku. Belgial hakkab võimalusi tekkima. Panama kaitse aga peab.
37. minutil saab Hazard hästi löögile. Penedo lükkab palli üle otsajoone. Belgiale juba seitsmes nurgalöök.
34. minutil saab Panama enda esimese nurgalöögi. Kas Belgial hakkab tekkima väike paanika?
Nüüd on kerge mängupaus. Cooper saab palliga nii tugeva obaduse vastu pead, et vajab veidike turgutamist.
Võitlus väljakul on kõva. Panama ongi eelkõige tuntud selle poolest, et midagi lihtsat nad vastastele ei anna. Mängitud on nüüdseks juba 26 minutit ja seis on ikkagi veel 0:0. Belgia ei ole oma võimsust suutnud maksvusele panna.
De Bruyne annab 21. minutil paremalt äärelt terava palli värava alla. Torres saab jala vahele ja lükkab palli üle otsajoone. Kui Panama sangar ei oleks vahele jõudnud, siis oleks ootamas olnud juba Lukaku, kes sellistes olukordades naljalt ei eksi.
Ka Panama saab esimese kollase. 17. minutil näeb kaarti Davis. Davis tegi Mertensi vastu küllaltki jõulise vea.
Meunier nüpeldab käega vastasmängijat ja näeb selle eest kohtumise esimest kollast kaarti.
Torres annab enda väravavahile liiga pehme söödu. Hazard on jaol, kuid nurk on liiga terav ja pall maandub küljevõrgus. Mängitud 12 minutit.
Kümme minutit mängitud. Seis püsib 0:0. Vähemalt alguses on Belgia näidanud, et nalja ei ole nad tegema tulnud.
Carrasco saab kuuendal minutil trahvikasti nurgast löögile, kui pall läheb otse väravavahi Penedo sülle. Järgmisel rünnakul tulistab juba Mertens.
Nagu arvata võis, siis Belgia on selles mängus dikteerivamaks pooleks. Mängitud viis minutit.
Mäng käib! Panama paneb palli mängu! Esimestel sekunditel peab Courtois kohe mängu sekkuma.
Panama jaoks on see esimene jalgpalli MM-i mäng üldse. Viimati suutis debütandina võita Senegal 2002. aastal.  https://twitter.com/OptaJoe/status/1008722566637412353
On hümnide aeg. Alustatakse Belgiast ja seejärel jätkatakse Panamaga.

Enne mängu:

Belgia on läbi aastakümnete kuulunud Euroopa tugevate keskmike sekka. Kohati on sähvatatud ning seejärel on olnud raskeid aegu. Praegu elatakse tõenäoliselt üle üldse parimaid aegu.

Edule pandi alus 1998. aastal. Toonasel finaalturniiril langeti välja juba alagrupis ning nii hakati otsima lahendusi, mis viiksid nad maailma ja Euroopa tipule lähemale. Üheks eestvedajaks sai noortetreener Bob Browaeys. Tema meenutuste kohaselt sai eesmärgiks muuta koga riigis mängitav jalgpall ühtseks. Ehk nii noorte kui ka täiskasvanute koondised hakkasid pallima sarnases süsteemis. Eesmärgiks oli noorte valutum üleminek ühest vanusegrupist teise.

Loe veel

Praegusel Belgia meeskonnal on sisuliselt neli liidrit. Eelkõige toetutakse 26-aastasele väravavahile Thibaut Courtoisile (Londoni Chelsea), 26-aastasele keskväljageeniusele Kevin De Bruynele (Manchester City), 27-aastasele välkkiirele ääreründajale Eden Hazardile (Londoni Chelsea) ning võimsale 25-aastasele tipuründajale Romelu Lukakule (Manchester United).

Panama on samas laiemale üldsuse tundmatum suurus. „Kummitusvärava“ abil MM-finaalturniirile jõudnud Panama kuulutas ajaloolise kvalifitseerumise päeva rahvuslikuks pühaks.

10. oktoobrit tähistatakse selles 4 miljoni elanikuga nüüdsest igavesti päevana, mil nende jalgpallikoondis kindlustas esimest korda pääsu MM-ile. Kardeti, et otsustav mäng Costa Ricaga tuleb uuesti pidada, sest ameeriklased olid esitanud FIFA-le protesti. Nimelt näitasid videkordused, et Panama 2:1 võidumängu viigivärava puhul pall tegelikult väravajoont ei ületanud ning kohtunikud olid eksklikult läbi lasknud nn „kummitusvärava“.

Mees, kelle arvele „fantoomvärav“ kanti, on 29-aastane Gabriel Torres, kes juhuslikult kannab ka hüüdnime Fantasmita (tõlk: väike kummitus). Seda Tšiili klubi Huachipato ründajat peeti kunagi riigi lootustandvamaks nooreks mängijaks. Tema vastu oli 11 aastat tagasi huvi isegi Manchester Unitedil, kelle juures ta end kahel korral näitamas käis. Suurele võimalusele tõmbas piduri aga testimise teisel päeval saadud vigastus. Korra on ta viibinud ka Valencia treeningutel. Oma 68 koondisemänguga on ta löönud 15 väravat.

Panama mängustiili on kirjeldatud kui ettearvamatut tänavakaklust. Neid võib võrrelda Eesti koondisele alati peavalu valmistanud Andorraga, kelle peaeesmärk näib olla vastast neid järjepidevalt jalga pekstes nõrgestada. Oma 5-4-1 taktikaga võivad nad grupi favoriitidele ehk belglastele ja inglastele parajaks pähkliks osutuda, kuid kihlveokontorid neile väga kõrget lendu ei ennusta. Ilmselt jääks Panama rahvas rahule ka ühe viigiga kolmest mängust.

Belgia ja Panama kohtumine algab kell 18.00. Delfi Sport toob mängu käigu lugejateni otseblogi vahendusel.