Kantar Emor: jalgpalli MM purustas varasemad vaatajarekordid


Melu enne Argentiina Islandi mängu Spartaki staadioni juures
Melu enne Argentiina Islandi mängu Spartaki staadioni juuresFoto: Andres Putting

Äsja Venemaal finaalini jõudnud jalgpalli maailmameistrivõistlused ületasid televaatajate hulgalt kõik varasemad rekordid – neid, kes vaatasid kasvõi üht mängu vähemalt 20 minutit järjest, oli tervelt 817 000 ehk 67,5 protsenti Eesti elanikest.

Võrdluseks - 2010. aastal Lõuna-Aafrika Vabariigis toimunud võistlusi jälgis 761 000 eestimaalast, 2006. aasta MMi Saksamaal 752 000 inimest ning 2014. aasta Brasiilia suurvõistlusi vaid 655 000 Eesti elanikku. Venemaal toimunud MMi ei ületa Eestis populaarsuselt ka ükski sel ja läinud kümnendil toimunud EM.

Finaali Prantsusmaa ja Horvaatia vahel vaatas keskmiselt 184 000 inimest, silmapaaride hulgalt järgnesid Inglismaa-Horvaatia ja Prantsusmaa poolfinaalid. Kaheksandikfinaalidest oli populaarseim Horvaatia ja Taani mäng, veerandfinaalidest Venemaa ja Horvaatia vaheline mõõduvõtmine. Alagrupimängudest huvitas vaatajaid enim Argentiina ja Horvaatia jalgpallilahing. Samas on need vaid ETV ja ETV2 vaatajaarvud ilma venekeelse ETV+ jälgijateta, milles näidati mänge samaaegselt ERRi peakanalitele venekeelsete kommentaaridega.

Enimvaadatud mäng jääb 2006. aastasse

Heinla lisas, et ehkki maailmameistrivõistluste üldine vaadatavus on kerkinud, jäi Prantsusmaa-Horvaatia finaali ETVst jälginud keskmiselt 184 000 inimest selle ja läinud kümnendi EMide ja MMide enimvaadatud mängude edetabelis kümnendale kohale. 2006. aasta 9. juulil vaatas Prantsusmaa ja Itaalia finaalmängu ETVst keskmiselt 254 000 inimest, 2010. aasta finaali Hollandi ja Hispaania vahel jälgis aga 222 000 silmapaari. "Samas ei tohi unustada, et praegu on Eesti telemaastik varasemast killustunum ETV ja ETV2 ning siinse venekeelse telekanali vahel, varem meil ju puudus ETV+," märkis Heinla. "Küllap jälgisid paljud siinsed venelased enne ETV+ loomist ka eestikeelseid jalgpalliülekandeid, kergitades mängude vaadatavust nii ETVs kui ETV2s, nüüd aga on neil omakeelne vaatamisvõimalus."

Juuni keskpaigast juuli keskpaigani kahanes võrreldes maikuuga ka kõigi kolme peamise eestikeelse telekanali osa inimeste teleri vaatamisele kulutatud ajast, mis on Heinla kinnitusel suvel tavapärane. Hoolimata suurvõistlustest kahanes isegi ETV osa, sest hooajaprogramm on puhkusel. Küll aga tegi just tänu jalgpallile ilvesehüppe ETV2, mille osa oli veel mais 3,3 protsenti, MMi ajal aga juba kümnendik.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare