FOTOD: Eesti koondis võitis Gruusiat 3:0, kaks meest lõid debüütvärava!

(65)
Eesti vs Gruusia
Eesti vs GruusiaFoto: Hendrik Osula

Eesti jalgpallikoondis sai aasta eelviimases kodumängus jagu Gruusia koondisest 3:0. Ats Purje lõi oma aasta kolmanda värava ning Artur Pikk üldse esimese kolli Sinisärkide eest. Koondise teises mängus avas oma väravaarve ka Maksim Gussev.

Kohtumist alustas pigem aktiivsemalt Gruusia ning mitmel korral oli Mihkel Aksalu see, kes Eesti kaotusseisu jäämisest päästis. 19. minutil oli hea võimalus kontrarünnakust Eesti juhtima viia Gert Kamsil, kelle löök siiski talle vastu jooksnud väravavahi kätesse takerdus.

60. minutil tegi Nõmme Kalju ründaja Ats Purje vastaste trahvikastis hiilgava pöörde, misjärel ta väravavahiga silmitsi sattus ning sealt palli kindlalt võrku virutas. See oli Purjele karjääri kaheksas koondisevärav.

Läks mööda vaid viis minutit, kui pall oli taas võrgus Artur Pika löögist. Seejuures tegi suurepärase eeltöö Konstantin Vassiljev ning väravasöödu sai kirja Ken Kallaste.

Teist korda oli koondise eest platsil 9. juunil Soome vastu debüüdi teinud Maksim Gussev, kes sahistas võrku 88. minutil.

Debüüdi Eesti koondises said täna kirja algkoosseisus alustanud Nikita Baranov ning vahetusest sekkunud Rauno Sappinen. Gruusia eest tegi debüüdi viimasel hetkel meeskonda lisatud FC Flora mängumees Zakaria Beglarišvili, kes sekkus vahetusest teisel poolajal.

Eesti - Gruusia sõprusmäng
Gunnar Leheste: Viimati suutis Eesti koondis kodupubliku ees kolmeväravalise võidu võtta 2011. aastal, kui võitsime Põhja-Iirimaad 4:1.
Rasmus Raidla, Lille: Oli põnev vutiõhtu, tänud jälgimast ja jääge lainele. Peagi asjaosaliste mängujärgsed kommentaarid tulemas. Ilusat õhtu jätku!
Rasmus Raidla, Lille: Kuigi vastased täna üldse halvasti ei mänginud, sai teisel poolajal otsustavaks meie parem realiseerimine. Pärast 2:0 väravat grusiinid enam ei taastunudki ja viimase kirstunaela lõi külaliste võrku Maksim Gussev.
Rasmus Raidla, Lille: Ja kõlab lõpuvile! Eesti võtab 3:0 võidu Gruusia üle!
Rasmus Raidla, Lille: Gussev võib võidukalt käe rusikasse lüüa, grusiinid on löödult pikali ja meie 3:0 eduseis fakt:
Rasmus Raidla, Lille: Gussev taas ohtlik! Aga löök lendab napilt ristnurgast mööda. Lust on vaadata, kuidas noor ääremängija tegutseb.
Rasmus Raidla, Lille: Väravarõõmus juhtus vahepeal nii palju, et Andre Frolov tuli Vassiljevi asemel sisse, meie kastis oli penaltihõngu ning mängule lisati 3 üleminutit.
Rasmus Raidla, Lille: Väravasöödu andis Konstantin Vassiljev, aga suur kiitus endiselt Gussevile, kes külma pead hoidis ja seeläbi samuti oma esimese koondisevärava kirja sai!
Rasmus Raidla, Lille: Alles oma teist koondisemängu pidav Flora äärepoolkaitsja tekitab endale kastis oivaliselt ruumi, paar efektset petet ja pall lendab väravavahi jalge vahelt võrku - suurepäraselt lahendatud olukord!
Rasmus Raidla, Lille: MAKSIM GUUSSSSEEEV!! EESTI JUHIB 3:0!!
Rasmus Raidla, Lille: Vassiljev leiab Sappineni hea sööduga ning debütant paneb tsenderduse alla, mille paraku Guram Kashia enne Maksim Gussevit peaga klaarida suudab.
Rasmus Raidla, Lille: Gruusiale olid küll need kaks kiiret väravat liiast ja nüüd viimased 20 minutit ei ole külalised küll millegi suuremaga hakkama saanud. Ka Eesti on eduseisul selgelt juba lõpuvilet ootamas.
aimps: üle pika aja üks korralik mäng ilus vaadata kohe
Rasmus Raidla, Lille: Lindperel ka esimesed pallipuuted keskväljal tehtud:
Rasmus Raidla, Lille: Eesti teeb 81. minutil järjekordse vahetuse: Aleksandr Dmitrijev puhkama ja Joel Lindpere sisse.
Rasmus Raidla, Lille: Ja ajalugu ongi tehtud! 79. minutil Vitesse mees Valeri Qazaishvili välja ning valitsev Eesti meister Beglarišvili pääseb kodusel A. Le Coq Arenal platsile.
Rasmus Raidla, Lille: Tundub, et täna on debüütide päev! Gruusia on mängu toomas FC Flora poolkaitsjat Zakaria Beglarišvilit. Ka tema saab seeläbi oma esimese mängu rahvuskoondises kirja.
Rasmus Raidla, Lille: "Fotosüüdistust" kah - Sappineni esimesed sammud ja puuted A-koondises on tehtud!
Rasmus Raidla, Lille: Sappinen võtabki praegu koha sisse tipuründes. Ka Floras ta seal lõppenud hooajal mitmel puhul mängis, suurema osa karjäärist on ta siiski veetnud keskpoolkaitses või ründava poolkaitsja, ehk number "kümne" koha peal.
Rasmus Raidla, Lille: Ja jõuame veel ühe kena tähiseni: 19-aastane Flora poolkaitsja Rauno Sappinen tuleb 72. minutil väljakule, saades seeläbi kirja oma esimese mängu A-koondises. Vägev! Puhkama pääses Eesti 1:0 ette viinud Ats Purje.
Rasmus Raidla, Lille: Ats Purje vahetult enne avavärava löömist, nagu näha, siis päras kena pööre tabamusele eelnes:
Rasmus Raidla, Lille: Jäägerilt kenad liigutused, aga löök kahjuks lõpuks ebaõnnestub. Oslo Valerenges on ta kaugelt ära löönud küll, Eesti koondises 118 mänguga paraku veel mitte.
Rasmus Raidla, Lille: Nõmme Kalju ründaja teeb 60. minutil trahvikastis hiilgava pöörde, misjärel ta end väravavahiga silmitsi leiab ning sealt juba palli kindlalt võrku virutab - ilusad liigutused ja kindel lõpetamine!
Rasmus Raidla, Lille: Artur Pikale oli see ühtlasi ka esimeseks väravaks koondise särgis! Mänge vajas 22-aastane vasakkaitsja selleks üheksa.
Rasmus Raidla, Lille: Ja Pikk võetakse seepeale ka teenitud puhkusele. Tema asemel tuli siis 65. minutil platsile Maksim Gussev. Vahetuse tulemusena langes vasakkaitsesse Ken Kallaste.
Rasmus Raidla, Lille: Vassiljevilt suurepärane eeltöö, Ken Kallaste annab vasakult äärelt madala tsenderduse alla ja seal on olemas Artur Pikk, kes viiekasti nurgast palli ettenurka kõmmutab ja 2:0 tabloole kirjutab! SUPER!
Rasmus Raidla, Lille: JA EESTI ON JUBA 2:0 EES! ARTUR PIKK!!
Rasmus Raidla, Lille: Öeldi just ka ametlik publikuarv - 2266.
Rasmus Raidla, Lille: EESTI LÄHEB 1:0 JUHTIMA!! ATS PURJEEE!
Rasmus Raidla, Lille: Eesti on ka teist vahetust tegemas - sisse tuleb Maksim Gussev, eeldatavsti tuuakse puhkama ka teine äär Ken Kallaste.
Rasmus Raidla, Lille: Teine poolaeg on seni jätkunud sealt, kus esimene pooleli jäi. Kuraditosin minutit midagi väga ohtlikku tekitatud pole, enamasti otsitakse võimalusi standardolukordade kaudu.
Rasmus Raidla, Lille: Ja tehaksegi vahetus ära: tubli tööpäeva teinud Gert Kams 54. minutil puhkama ning tema koha paremas äärepoolkaitses võtab sisse just Puri.
Rasmus Raidla, Lille: Eesti poolelt on Sander Puri mängu tulemas, eeldatavasti asendab ta kas Gert Kamsi või Ken Kallastet.
Rasmus Raidla, Lille: Mäng aga juba käimas ning Gruusial ka esimene ohtlikum olukord! Väravaesises saginas suudab Aksalu siiski niivõrd palju sekkuda, et korralikku lööki külaliste poolt ei tule.
Rasmus Raidla, Lille: Meeskonnad on taas murul ja Vassiljev ning Purje keskringist palli mängu panemas. Gruusia teeb enne ka kaks vahetust: sisse tulevad Giorgi Chanturia ja Bachana Tskhadadze (välja tulid Aleksandre Kobakhidze ja Mate Vatsadze). Üks väljakuletulnu  Chanturia - on noortekoondiste tasemel ka Eesti võrku kübaratriki sepistanud.
Gunnar Leheste: Zakaria Beglarišvili on seni kohtumist pingilt jälginud. Oleks vägev, kui mees siiski debüüdi kirja saaks.
Rasmus Raidla, Lille: Seni siis väravad nägemata, aga mängu edenedes hakkas särtsu ja võimalusi tekkima küll. Jääme huviga teist kolmveerandtundi ootama. Eesti poolelt väärivad ehk seni enim väljatoomist Konstantin Vassiljev ja Gert Kams, ka Mihkel Aksalu on väga kindel olnud.
Rasmus Raidla, Lille: Ja kõlab poolajavile!
Rasmus Raidla, Lille: Seesama Navalovski saabki nüüd löögile, aga õnneks on Aksalu end hästi positsioneerinud ja suudab palli kindlalt püüda.
Rasmus Raidla, Lille: Gert Kamsil ja Giorgi Navalovskil tekib pärast kerget viga väiksem sõnelus, aga tundub, et lahkuvad mehed ikkagi sõpradena.
Rasmus Raidla, Lille: KOSTJA ON TÄNA HOOS!! Taas karituslöök äärelt, kust Vassiljev palli taharistnurka üritab keerutada. Gruusia puurilukk Loria saab aga näpud vahele ja tõrjub palli korneriks. Sealt Sinisärgid midagi tekitada ei suuda.
Rasmus Raidla, Lille: 39. minut tiksumas. Kas näeme veel enne poolajale minekut väravaid?
Rasmus Raidla, Lille: Vahepeal ka hea võimalus Gert Kamsil, aga sarnaselt Šveitsi mängu Purje üritusele löök värava eest ebaõnnestub. Kahju!
Rasmus Raidla, Lille: Rauno Sappinen tuli just soojenduselt ja viskas Gruusia pingilt möödudes paar sõna ka klubikaaslasele Zakaria Beglarišvilile. Eks ole näha, kas nad täna ka väljakul vastamisi saavad minna.
Gunnar Leheste: Küsimus suurele ringile - mida üritab Magnus Pehrsson mängijatele selgeks teha?
Rasmus Raidla, Lille: Kostja taas! Karistuslöök paremast äärest - tundub, et tsenderdus on ainuvõimalik lahendus, aga Vassiljev üllatab ettenurka suunatud pealelöögiga! Giorgi Loria on ka kergetes raskustes, aga suudab siiki pärast mõningast pudistamist palli püüda.
Rasmus Raidla, Lille: Eesti koondises on hetkel üks mees, kes sügiskülma lühikeste käistega trotsib - see on keskväljal tegutsev Karol Mets. Grusiinide poolelt on sääraseks meheks Vitesses palliv keskkaitsja Guram Kashia.
Rasmus Raidla, Lille: Gruusia on ründefaasis väga julge. Praegu, kui palli taga veeretati, oli neilt koguni 5 meest meie kaitseliiniga samal joonel.
Rasmus Raidla, Lille: OI-OI KUI LÄHEDAL! Eesti läheb kiiresse kontrasse, Vassiljev viib palli vasakule ja sealt antakse pall kasti, kus Kams mänguvahendit suunama pääseb. Tundub juba, et nahkkera veereb Gruusia väravavahi Loria külje alt võrku, aga mingi kehaosa ikkagi ette jääb ja väravaesises saginas võrku paraku sahisema ei panda. Vaieldamatult senise mängu kõige ohtlikum olukord.
Rasmus Raidla, Lille: Kaks Flora meest Markus Jürgenson ja Rauno Alliku lähevad otsajoone taha juba end vaikselt liigutama ja võimalikuks mänguminekuks soojendama.
Rasmus Raidla, Lille: Gruusia poolelt proovib Volõni Lutski poolkaitsja Aleksandre Kobakhidze vasakuga, aga Aksalu lükkab kena tõrjega palli nurgalöögiks.
Rasmus Raidla, Lille: Tosin minutit mängust kulunud ja seni on kohtumine päris otsival ja rahulikul tempol möödunud. Kumbki meeskond üleliia suurt väravanälga üles ei näita.
Rasmus Raidla, Lille: Kui esimesed minutid hoidis ehk Gruusia pisut enam palli, siis nüüd on Magnus Pehrssoni hoolealused hästi kõrgelt survestama hakanud ja vastaste väravavaht Giorgi Loria on seetõttu ka mitmel väljalöögil eksinud.
Rasmus Raidla, Lille: MIDA TEEB KONSTANTIN VASSILJEV?!?! Keskväljamees proovib ligi 35-40 meetrilt täpsust, grusiinide väravavaht on väljas, aga pall lendab napilt-napilt üle värava. Oli lähedal!
Rasmus Raidla, Lille: Baranov tegi ka oma esimesed pallipuuted A-koondises äsja ära. Söötis palli rahulikult Mihkel Aksalule.
Rasmus Raidla, Lille: Eelmainitud Gruusia fännid on ka päris valjult häält tegemas. Otsatribüünil nad küll miskipärast ei asetse, aga seda paremini on neid vähemalt siia pressisektorisse kuulda.
Rasmus Raidla, Lille: Gert Kams tekitas kohe ka paremal äärel ohtu, aga grusiinid suutsid ikkagi palli kastist klaarida.
Rasmus Raidla, Lille: Pall pandi aga mängu!
Rasmus Raidla, Lille: Eesti kannab täna käisel ka leinalinte, mälestamaks jalgpalliliidu füsioterapeuti Helen Soosalu, kes mõni päev tagasi pärast rasket haigust meie seast lahkus.
Rasmus Raidla, Lille: Tribüünil nähtavast veel rääkides, siis on täna ühiselt mängu vaatama tulnud ka Eesti U-21 koondis. Pühapäeval kohtuvad nad võõrsil San Marino eakaaslastega.
Rasmus Raidla, Lille: Kõlavad mõlema riigi hümnid.
Rasmus Raidla, Lille: Pressisektorist vasakul teevad häält ka kümmekond Gruusia lippudega vutifänni.
Rasmus Raidla, Lille: Ja meeskonnad on murul!
Rasmus Raidla, Lille: Eesti fännitribüün hakkab ka vaikselt siniseks värvuma. Kuigi Eesti sügisõhtu kohta on ilm täitsa kenake, siis ega inimesed väga palju enne avavilet end kohale vedada ei soovi.
Rasmus Raidla, Lille: Külalisi veel pisut tutvustades olgu öeldud, et Gruusiat juhendab 47-aastane Kakhaber Tskhadadze. Mängijana jõudis ta isegi esindada Manchester Cityt. Oma kokkupuude on tal olemas ka Eestiga, kui mees aastatel 2010-11 Bakuu Interis Dmitri Kruglovi juhendas. Taaskohtumist aga aset ei leia, sest teatavasti Kruglov tänasesse koosseisu ei pääsenud ja seega peab tema 100. koondisemäng veel end ootama jääma.
Rasmus Raidla, Lille: Gruusia koondis liigub hetkel just riietusruumi, eestlased sooritavad veel löögiharjutusi - näiteks kõmmutas palli ülanurka Aleksandr Dmitrijev (!). Mihkel Aksalu oli murule naelutatud.
Rasmus Raidla, Lille: Siin torkab silma fakt, et Eestile nii A-koondise kui U-21 koondise tasandil värava löönud Levan Kenia olenemata siiamaile sõitmisest täna ikkagi koosseisu ei kuulu. Samuti alustab pingilt Giorgi Chanturia, kes Eesti võrku U-17 klassis kübaratriki virutas. FC Flora poolkaitsja Zakaria Beglarišvili jääb samuti oma võimalust varumeestepingilt ootama.
Rasmus Raidla, Lille: Olgu välja toodud ka Gruusia algkoosseis: Loria, Kakabadze, Grigalava, Kashia, Amisulashvili, Kankava, Qazaishvili, Tsintsadze, Kobakhidze, Vatsadze, Navalovski.
Rasmus Raidla, Lille: Üldiselt aga Eesti koosseis päris kaitsev. Mõlemad keskväljamehed Aleksandr Dmitrijev ja Karol Mets on kaitsva iseloomuga, samuti on äärepoolikud Gert Kams ja Ken Kallaste suurema osa oma karjäärist ikkagi kaitseliinis veetnud. Seega meil väljakul vaid 2 selgelt väravale orienteeritud meest - Konstantin Vassiljev ja Ats Purje.
Rasmus Raidla, Lille: Eesti algkoosseis: Mihkel Aksalu, Enar Jääger, Nikita Baranov, Ragnar Klavan, Artur Pikk, Gert Kams, Aleksandr Dmitrijev, Karol Mets, Konstantin Vassiljev, Ken Kallaste, Ats Purje. Siin suurim üllatus Flora keskkaitsja Nikita Baranovi alustamine. 23-aastasele mängumehele on see debüüdiks A-koondises ja kohe saab Baranov alustada Ragnar Klavani enda kõrval!
Rasmus Raidla, Lille: Teisipäevased tervitused siit Lillekülast, A. Le Coq Arenalt! Eesti-Gruusia sõprusmänguni on jäänud veel ligi 40 minutit. Mõlemad tiimid teevad juba ka väljakul sooja.