Sildaru teine treeningupäev maailma mainekaimal ekstreemspordivõistlusel X-Mängudel Aspenis lõppes rõõmsal toonil. „Kolmanda koha pärast saab võidelda küll,” arvas treenerist isa Tõnis Sildaru. Tütar Kelly noogutas kaasa.

Pargisõitja treening tundub kurnav. Kolm tundi järjest üles ja alla, üles ja alla. Kusjuures üles sõidetakse mootorsaani tagaistmel. Aga nii on vaid X-Mängudel, mujal tuleb mäkke kerkida suusatõstukiga.

„Tavaliselt harjutame neli-viis tundi. See pole kurnav, üles sõites saab ju puhata.”

„Ma ei lugenud laskumiskordi, 25 tuli täis, ehk rohkemgi,” rääkis Sildaru, kui oli päev otsa suu ees olnud torusalli lõpuks ära võtnud. Torusall on selleks, et päike nägu ära ei kõrvetaks ja suusaprille kasutavat neiut pandakaruks ei muudaks – pruunil palgel valged sõõrid ümber silmade pole just kaunis vaatepilt.

Kui kolm tundi on täis tiksunud ja kümmekond minutit ülegi, kihutab Sildaru viimast korda mäkke, pannes pargisõitjate harjutuskorrale punkti. „Enamasti üritabki Kelly teistest kauem mäel viibida,” tõdeb isa ja lisab, et treeningupäev oli tavapärasest lahjem. „Tavaliselt harjutame neli-viis tundi. See pole kurnav, üles sõites saab ju puhata.”

Šveitsi määrdemeeste abi

Kui eelmisel päeval ei saanud Sildaru hoogu üles ja seetõttu jäid hüpetel trikid sooritamata, siis seekord läks paremini: lumi oli kiirem ja Šveitsi määrdemehed muutsid suusad libedamaks. Seega sai hakata X-Mängude kava kokku panema ja lihvima.

Kelly Sildaru Aspenis treeningul. Kui eelmisel päeval ei saanud Sildaru hoogu üles ja seetõttu jäid hüpetel trikid sooritamata, siis seekord läks paremini: lumi oli kiirem ja Šveitsi määrdemehed muutsid suusad libedamaks. Fotod: Andres Putting

Kurb on see, et kesise hoo tõttu tuleb kava lihtsam kui kuu tagasi Dew Touril, kus Sildaru esikoha sai ja X-Mängude favoriidid selja taha jättis. Pool pööret võiks ju Kelly igale hüppele lisada, rääkis isa, ent see oleks liiga riskantne, sest siis ei jääks mingit varu ja oleks oht, et õhulend ei venita maandumisnõlvani välja.

Mis elementidest kava koosneb, Kelly ja ta isa ei öelnud. Mine tea, juhtuvad rivaalid Eesti lehti lugema – norralased, muide, teevad seda – ja saavad infot. „Üldiselt nad aimavad, mis trikke Kelly teeb, treeningutel on ju näha, aga ikkagi. Nad võivad minna riskima, et paremad olla,” arvas isa.

Aspenis on nelja asemel vaid kolm hüpet. Eelis on sellel, kes valdab hästi kõike nelja suunda.

Norralasi ei pelga Sild­arud asjata, sest peavad 2014. aastal võidutsenud ja seejärel pikka vigastuspausi pidanud Tiril Sjåstad Christianseni peamiseks soosikuks. Hoolimata sellest, et Dew Touril Sildaru teda võitis.

„Christiansen on vormis ja rada soosib teda,” selgitas isa. „Aspenis on nelja asemel vaid kolm hüpet. Eelis on sellel, kes valdab hästi kõike nelja suunda: otse ja selg ees trampliinile minnes pöördeid nii paremale kui vasakule. Christiansenil on kaks suunda väga head, üks keskmine ja üks kehv, aga siin saab ta selle kavast välja jätta. Kellyl on kõik suunad head, ta oli naistest esimene, kes tegi ühel laskumisel igast suunast 900-kraadised ehk kahe ja poole pöördelised hüpped.”

Sildaru väike üllatus

Aspeni rada algab kolme reilide ehk käsipuude sektsiooniga. Ka siin jäi Sildarul hoogu väheks: esiteks olid reilid liiga uued, värv veel nii-öelda maha nühkimata, ja teine sektsioon asub liiga laugel pinnal. Ometi otsustas Sildaru konkurente üllatada ja nähes, kuidas britt James Woods käsipuul üht trikki sooritab, võttis noormehel käisest kinni ja palus tehnikat õpetada. Too paljastas saladused meelsasti, kuid Sildaru arvas, et trikk on siiski liiga keeruline.

Kui tavapäraselt on pargisõidus igal võistlejal kaks katset, siis X-Mängudel kolm. Kava muutma ei hakata, kõigil kordadel tehakse samu trikke, küll aga proovitakse stiili parandada. „Alati saab igat trikki paremini sooritada,” kinnitas Sildaru.

Foto: Andres Putting

Kes on maailma parim pargisõitja, selgub reedel Eesti aja järgi algusega kell 21.30. Võistlusest teeb otseülekande ka Delfi TV.

Ah jaa, Sildaru sihtivat kolmandat kohta ja kui Christiansen on favoriit, siis kes võiks teiseks tulla? Tõnis Sildaru: „Rootslanna Emma Dahlström polnud treeningutel midagi erilist, aga ju tal oli lihtsalt kehv päev. Ja ehk on olümpiavõitjast kanadalanna Dara Howell samuti kosunud. Seega nemad. Aga Kelly kavatseb igal juhul anda lahingu.”

X-Mängude pargisõiduvõistlusele on kutsutud kaheksa maailma parimat naist. Iga võistleja teeb kolm sõitu, arvesse lähevad parima sõidu punktid.

Võistlejaid hindab viis kohtunikku, kelle antud punktidest arvestatakse keskmine. Kohtunikud mõtlevad treeninguid jälgides peas valmis ideaalse soorituse sel rajal ja hindavad selle 100 punktiga. Võistlejale antud skoor näitab seda, kui palju tal kohtunike arvates ideaalist puudu jäi.
Aspeni rajal on esmalt kolm reilide sektsiooni ja siis kolm hüpet. „Reilidel jälgivad ja hindavad kohtunikud – ja ka kogenud pealtvaatajad – eelkõige trikkide sooritamise kindlust, ent ka sportlase loovust. Hea sõit reilidel on pingevaba. Trikid on erinevad: kas hüppad peale või maha pöördega või teed pöörde reilil. Loovus tähendab, et teed midagi teistest erinevat, see annab lõppkokkuvõttes lisapunkte.”

Hüpete puhul on tähtis, mitu pööret ümber oma telje tehakse. Seda arvestatakse kraadides ja väljendatakse arvudes – 360 on üks pööre, 720 kaks, 900 kaks ja pool ning 1080 ehk tonn on kolm pööret. Oluline on see, et kõik pöörded tehtaks eri suunas: tagurpidi paremale ja vasakule, ettepoole paremale ja vasakule.

Peale selle on hüpetel-pööretel nüansid, millest arusaadavam on suuskadest kinnihoidmine ehk haare. Haardeidki on erinevaid ja kohtunikud jälgivad, kui kaua suusad peos püsivad.
Kava lõppedes käte võidukas ülestõstmine kohtunikke ei mõjuta. „Kui Kelly teeb 360-sed hüpped, võib ta finišis rõõmustada ja keksida, palju tahab. Kohtunikud ütlevad: oled tore tüdruk küll, kuid kõrgeid hindeid sulle ei pane,” muigas Tõnis Sildaru. „Ent kui kava on hästi sooritatud, pole rõõmu väljendamine kohatu.”

X-Mängudel Aspenis kutsuti ametlikule pressikonverentsile kõigi alade favoriidid, naispargisõitjaid esindas 2013. aasta võitja norralanna Tiril Sjåstad Christiansen.

Kui Christiansenilt küsiti, kuidas naiste pargisõit areneb ja kas hakatakse meestele ka lähemale jõudma, tõi norralanna mängu Kelly Sildaru, kes olevat ala vedur – uuendaja ja edasiviija.
„Sildaru on kõigest 13 aastat vana, kuid teeb uskumatuid trikke ja tõukab sellega meid kõiki takka,” kiitis Christiansen ja kuulutas, et tal on suur rõõm näha Sildaru lõpuks ka X-Mängudel.
Siiski tunnistas Christiansen, et naiste pargisõit ei arene sama kiiresti kui meestel. Seni.
Norralanna nimetas Sildaru ka üheks esikohasoosikuks mulluse võitja rootslanna Emma Dahlströmi kõrval, kuid lisas, et tegelikult on kõik tüdrukud võimelised Aspenis triumfeerima.
„Tuleb raske ja pingeline võistlus,” sõnas kaks aastat vigastuspausi pidanud Christiansen. „Liblikad keerlevad kõhus ja ma tahan siit esikohaga koju minna.”