FOTOD | Kiiruisutaja Marten Liiv tegi põhialal suurepärase sõidu ja sai 18. koha

(24)

21-aastane Eesti kiiruisutaja Marten Liiv sai Pyeongchangi olümpial oma põhialal ehk 1000 meetris 36 sportlase seas 18. koha., kaotades kuldmedali võitnud hollandlasele Kjeld Nuisile 1,8 sekundiga.

Hõbemedali teenis sel distantsil norralane Havart Lorentzen, kes kaotas Nuisile vaid nelja sajandiksekundiga. 0,27 sekundiga kaotas võitjale pronksi võitnud korealane Kim Tae-yun. Esimesena jäi medalita ameeriklane Joey Mantia.

Viimases võistluspaaris sõitnud Nuis tuli Pyeongchangi olümpiavõitjaks ka 1500 meetris.

Olümpiadebüüdi tegi Liiv kümme päeva tagasi, kui sai 1500 m distantsil ajaks 1.50,23 ning lõpetas 35 mehe konkurentsis 33. kohal. Liivi nimele kuuluv 1000 meetri Eesti rekord on Calgarys uisutatud 1.08,70, aga peab arvestama, et olümpiajää on oluliselt aeglasem.

OM: Meeste 1000m kiiruisutamine
Kuldmedal hollandlasele Kjeld Nuisile, hõbe norralasele Havard Lorentzenile (+0,04), pronks korealasele Kim Tae-yunile.
Liivi lõppkoht on 18.
Viimane paar rajal...
17. võistluspaari sõitjad Kaj Verbij (Holland) ja Vincent De Haitre (Kanada) platseeruvad kohtadele 5. ja 16. Liiv langeb 16-ndaks.
16. võistluspaar teeb jälle võimsa sõidu. Norralane Havart Lorentzen läheb 0,23 sekundiga Kimi ette liidriks. Liiv juba 15.
Marten Liiv on langenud 13. kohale. Kuus meest on veel sõitmata. Uus liider on korealane Tae-Yun Kim, kes edestab Joey Mantiat 0,34 sekundiga. Temaga koos sõitnud kanadalane Alexander St-Jean läks üheksandale kohale.
Mati Jaeski: Tubli absoluutselt! Olümpial sel alal 20 hulka tulla ei ole nö turistile kindlasti jõukohane! :-) Ma lihtsalt jäin mõtisklema :-)
Jaapanlane Takuro Oda kaotab liider Mantiale vaid tuhandikega.  Shani Davis (USA) läheb kolmandaks. Marten Liiv langeb 11. kohale.
Kostja: Pole samuti mingi ekspert, aga kui vaadata üldiseid aegu, siis mitte keegi pole veel Marteni parimale ajale võrdset sõitu praegu teinud. See annab märku sellest, et isegi kiiremad pole piisavalt kiired ning Marteni ligi sekundiline kaotus oma parimale sõidule pole sel aeglasel jääl mingi maailma lõpp. Aga eks hiljem kuuleb tema enda kommentaare ja näeb ka lõpptulemust. Tubli igatahes!!
Joey Mantia (USA) uus liider ajaga 1.08,56. Marten Liiv on nüüd üheksas.
Sakslane Nico Ihle on uus liider 1.08,94-ga, kuid poolakas Konrad Niedźwiedzki  kaotas Marten Liivile. Eestlane on 7. kohal.
Austraallane ja valgevenelane kaotavad mõlemad Liivile. Jäänud on tulla seitsmel paaril.
Mitchell Whitmore (USA) uisutab uue liidriaja 1.09,17. Lätlane Haralds Silovs (1.09,50) läheb neljandas ja lükkab Marten Liivi kuuendale kohale.
Mati Jaeski: Ma pole küll ekspert aga kas nats üle sekundi oma parimale ajale alla jääda pole nats palju? Isegi kui räägitakse sealsest aeglasest jääst.
Hetkeseis, mil 18 sportlast on 1000m distantsi läbinud.
Rajale on tulla veel üheksal paaril. Hetkel väike vaheaeg.
Korealane Jaewoong Chung (1.09,43)  ja poolakas Sebastian Klosinski (1.09,59) lükkavad Marten Liivi neljandale kohale.
Mati Jaeski: Tundub, et koht 20 hulgas peaks kindel olema. Kas ehk on oodata eestlaste parimat kohta?
Marten Liiv võidab oma sõidu ja saab ajaks 1.09,75. Läheb teisele kohale! Liidrina jätkab korealane Min Kyu Cha (1.09,27). 21-aastase Liivi nimele kuuluv 1000 meetri Eesti rekord on Calgarys uisutatud 1.08,70, aga peab arvestama, et olümpiajää on oluliselt aeglasem.
Liivi avaring 42,44.
Ja nüüd Marten Liiv koos kasahhi Denis Kuziniga.
Korealane Min Kyu Cha kindlaks liidriks ajaga 1.09,27.
Neljas paar on päeva kiireim: jaapanlane Tsubasa Hasegawa võidab 1.09,83-ga, ungarlane Konrad Nagy 1.09,92-ga teiseks.
Kolmandast paarist tuleb uus liider - kanadalane Laurent Dubreuil läbis distantsi ajaga 1.10,03.
Hiinlane Tao Yang on uus liider ajaga 1.10,10.
Esimene paar on lõpetanud - liidriaja 1.10,25 uisutas välja norralane Henrik Fagerli Rukke.
Ja algas meeste 1000 meetri kiiruisutamine! Marten Liivi põhidistantsil on võistlustules 36 sportlast ning eestlane tuleb rajale seitsmendas paaris.